Podstawy cyberbezpieczeństwa – krok po kroku

Poniżej przedstawiamy ABC bezpieczeństwa w sieci. Zebraliśmy podstawy i nawigujemy do konkretnych rozwiązań.

1. Czy masz dobre hasło?

Hasło to główne zabezpieczenie każdego dostępu. Chroni informacje, które mają pozostać poufne i znane tylko właścicielowi. Dlatego tak ważne jest, aby mieć świadomość dobrych praktyk związanych z ustawianiem i przechowywaniem haseł. Tutaj je znajdziecie:

2. Nie daj się podejrzeć, nie daj się podsłuchać

O tym, że technologia pozwala na dużo już wiecie. Niestety, przy jej umiejętnym wykorzystaniu przestępcy mogą podglądać ofiarę, śledzić jej każdy krok i kontrolować jej urządzenia. Odsyłamy Was do poradników na ten temat:

3. Może pora zacząć szyfrować?

Szyfrowanie to świetne rozwiązanie dla bezpieczeństwa danych, a czy Ty z niego korzystasz? Być może nie posiadasz wystarczającej wiedzy na ten temat? Tutaj znajdziesz podstawy, które musisz znać:

4. Sieci bezprzewodowe – wygodne, ale niebezpieczne

Jeśli jesteś bywalcem naszej strony, wiesz dobrze, że wygoda i nowoczesne rozwiązania często nie idą w parze z bezpieczeństwem. I jest tak w przypadku używania sieci bezprzewodowych. Tutaj znajdziesz więcej informacji na ich temat:

5. Bądź na bieżąco z aktualizacjami!

Jeśli aktualizujesz przeglądarkę, aplikacje i oprogramowanie, to zmniejszasz podatność swojego urządzenia na atak. Po więcej zapraszamy Cię tu:

6. Nie chcesz stracić? To zrób backup

Bo dane możesz stracić nie tylko przez cyberatak, ale też przez zawodność technologii. A po co płacić grube pieniądze za odzyskiwanie zawartości dysku (o ile będzie to możliwe) skoro możesz przechowywać kopie na innym nośniku?

7. Nie daj się phishingowi

A rośnie on na popularności. I niejeden się na niego nabiera, bo metody oszustów są coraz bardziej agresywne i niestety, wydają się wiarygodne.

8. Prywatność w sieci? Jaka prywatność?

Jeśli jesteś w Internecie nie od dziś, to wiesz, że szansa na anonimowość jest… Żadna. I na to niestety nie ma rozwiązania. Ale Twoją sytuację zawsze może polepszyć wysoka świadomość zagrożeń i konsekwencji. Czytaj tu:

9. Pobieraj z głową!

Bo przecież każdy pobiera. Ważne, żeby wiedzieć co można, a czego unikać. Czasem lepiej trochę wydać w legalnym źródle, niż dużo stracić przez pirackie strony.

10. Zdradliwe technologie

Bo dziś jest ich mnóstwo. I każda niesie za sobą ryzyko. A można się przed nim zabezpieczyć? Można zwyczajnie takich technologii nie używać lub używać ze świadomością konsekwencji.

Zachęcamy do lektury pozostałych artykułów!