VPN nie taki bezpieczny, jakim go malują

Data publikacji: 07.18.2019

VPN, czyli Virtual Private Network to według wielu osób świetne źródło do zapewnienia sobie anonimowości w sieci. Wejdźcie na jakąkolwiek stronę z poradami dotyczącymi tego, jak być niewidzialnym w Internecie. Używanie VPN będzie zapewne radą nr 1. Jest to jakieś rozwiązanie, ale czy bezpieczne i skuteczne?

Jaka jest prawda o VPN?

Co o VPN mówi Wikipedia?

[…] Wirtualne sieci prywatne charakteryzują się dość dużą efektywnością, nawet na słabych łączach (dzięki kompresji danych) oraz wysokim poziomem bezpieczeństwa (ze względu na szyfrowanie). Rozwiązanie to sprawdza się w firmach, których pracownicy często podróżują lub korzystają z możliwości telepracy.

Cóż, z definicji wynika, że VPN to idealne rozwiązanie. Ale najczęściej wystarczy przeczytać politykę prywatności lub przyjrzeć się kto stoi za tego typu usługą, by przekonać się, że jest to raczej opis, w który użytkownicy chcieliby wierzyć.

Ilustracja: Petter Lagson (Unsplash)

Jak to wygląda w praktyce? Połączenie jest nawiązywane w taki sposób, że przesyłane dane nie są dostępne dla dostawcy Internetu a źródłowym adresem IP jest najczęściej adres serwera VPN. Stąd, jeśli serwer z usługą jest zlokalizowany np. w Chile, to osoba oglądająca statystyki stron zobaczy połączenie z tego właśnie kraju.

Nie ufaj bezkrytycznie dostawcom

Większość firm świadczących usługi VPN zapewniają, że dane ich klientów i połączeń nie są przechowywane. Ale czy tak jest naprawdę? Jak to zweryfikować? Mało tego, istnieją usługi tego typu, których wyłącznym celem jest gromadzenie danych, które ktoś chciałby uznać za prywatne. Powód? Przede wszystkim doskonała okazja do szantażu. Weźmy też pod uwagę fakt, że dostawca VPN może wynajmować serwery od firm o innej polityce prywatności. Wywołuje to wątpliwości, co do naszej anonimowości.

Adres IP może ujawnić przeglądarka

Warto też w tym miejscu zauważyć, że domyślnie skonfigurowana przeglądarka może być źródłem wycieku prawdziwego adresu IP użytkownika. To nie jest tak, że jeśli łączymy się za pośrednictwem VPN, to nasz komputer chowa się za „magiczną osłoną”. W rzeczywistości jest szereg innych protokołów i technologii, których projektanci nie wzięli pod uwagę potrzeby zachowania anonimowości. Przykład? Możliwość wykonania dowolnego kodu JavaScript w przeglądarce TorBrowser.

Sami korzystacie z VPNa? Macie wyrobioną opinię na temat prywatnych sieci? Polecacie, odradzacie? Czekamy na Wasze komentarze.

  • Niestety nie jesteśmy w stanie polecić żadnej usługi VPN. Jedyne co możemy zasugerować, to wydzierżawienie własnego serwera i zlecenie komuś zaufanemu jego konfiguracji.
  • Najlepsze rozwiązanie? Jeśli nie chcesz wiązać swojego miejsca pracy lub zamieszkania z aktywnością w Internecie, po prostu wyjdź z pomieszczenia.

Źródła:

Słowa kluczowe: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.