Anonimowość nie istnieje

Data publikacji: 07.16.2019

Anonimowość w Internecie? Nie chcemy Was niepokoić, ale takie zjawisko nie istnieje. Można ograniczać swoją „widoczność”, ale wszystko zależy od zdolności technicznych drugiej strony, bo wszystko co robimy w sieci pozostawia tam ślad.

Co daje tryb Incognito?

Weźmy np. tryb incognito. Czy zapewnia anonimowość? Żebyście dobrze nas zrozumieli:

Źródło: https://i.redd.it/7063fxfgw5g01.jpg

A może jeszcze lepiej:

Źródło: https://i.redd.it/j3sgiuwa93t11.jpg

Ale tak całkiem poważnie: tryb incognito nie zapisuje historii przeglądania czy ciasteczek. Jest dobrym zabezpieczeniem, jeśli chcemy zachować dyskrecję co do naszych wyszukiwań względem innych użytkowników tego samego urządzenia. Dobrze też używać ww. trybu podczas odwiedzania nieznanych stron, co nie dopuści do zapisania danych formularza czy plików cookies w pamięci używanego komputera. Incognito nie chroni jednak Twojego adresu IP i nie zapewnia anonimowości względem dostawcy sieci.

A może sieć Tor?

Co z siecią Tor? Kiedy jej używasz, Twój każdy ruch przechodzi przez kilka losowo wybranych przekaźników przed opuszczeniem sieci Tor. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie moment wyjścia ruchu z Tor. Ostatni węzeł (czy też węzeł wyjściowy) może być monitorowany. Poza tym, używając tej sieci zwracasz na siebie uwagę, bo jasne jest, że z jakiegoś powodu chcesz pozostać anonimowy.

Ilustracja: Markus Spiske temporausch.com (Pexels)

Zapobieganie śledzeniu

To co z tym zacieraniem śladów swojej obecności w Internecie? Nie jest to możliwe w 100%, ale warto stosować kilka dobrych praktyk. Może się to wydawać błahe, ale trzeba pilnować poprawnego wylogowywania się. Istotne jest też właściwe zamykanie wszystkich programów po skończonej pracy.

W czasie zbierania materiałów na wrażliwy temat lepiej korzystać z publicznych sieci bezprzewodowych i na komputerze, który w żaden sposób nie jest z nami związany. Czyli: żadnych osobistych dokumentów, imion i nazwisk, czy numerów telefonów. W idealnej sytuacji urządzenie powinno służyć wyłącznie do zebrania materiału i jego wstępnego opracowania, po czym pojedynczy plik z wynikami powinien zostać skopiowany na zewnętrzny nośnik i dopiero przeniesiony na docelowy komputer. Potem: dysk urządzenia powinien być wyczyszczony a system operacyjny ponownie zainstalowany. Dlaczego? Bo źródłowe dokumenty PDF, strony zachowane w HTML, zdjęcia czy pliki Word mogą mieć zaszyte funkcje śledzące lub złośliwe oprogramowanie.

Należy pamiętać o zagrożeniach wynikających z używania sieci, co do których nie ma się całkowitego zaufania.

Używacie Tor lub incognito? Czyścicie swoje przeglądarki? Macie jakieś historie (dobre i złe) związane z anonimowością w sieci? Zachęcamy do dyskusji w komentarzach!

  • Jeśli chcesz zachować względny poziom anonimowości, nie używaj narzędzi, które wyróżniają Cię z tłumu.
  • Istnieją techniki śledzenia, które są odporne na czyszczenie historii przeglądania i ciasteczek! Miej to na uwadze.
  • Do pracy nad wrażliwymi tematami używaj dedykowanego komputera.

Słowa kluczowe: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.