Zapamiętywanie haseł

Data publikacji: 07.16.2019

Dużo można pisać o zabezpieczeniach od strony technicznej. Antywirusy, aktualizowane oprogramowanie, ograniczone zaufanie w Internecie, szyfrowanie wiadomości i plików – to bardzo ważne. A co z bezpieczeństwem zewnętrznym, o które nie zadba maszyna?

Hasła na karteczkach

Sytuacja bardzo powszechna: biuro, stanowiska z komputerami, pracownicy i żółta karteczka przyklejona do monitora. Na karteczce hasło do komputera, poczty czy innego źródła danych. Argumenty dla takich zachowań? Słaba pamięć, a hasło zbyt skomplikowane. Poza tym, przecież w biurze wszyscy pracują razem, więc po co koledze moje hasło? Koledze obok może nie jest ono potrzebne. Ale co jeśli Twoja organizacja znajdzie się w kręgu zainteresowań włamywacza, który chciałby „pożyczyć“ od Ciebie trochę informacji? Nie mówimy tutaj o napadzie z bronią, bo to mało wyrafinowana metoda włamywania się do systemów komputerowych. Wyobraźmy sobie sytuację, w której nasze biuro odwiedza kurier. Przystaje przy biurku i hasło dostępowe ma tuż przed oczami. Oczywiście nie każdy kurier to przestępca, ale każdy zdeterminowany przestępca może stać się kurierem. Czasami wystarczy odrobina wyobraźni, by zdać sobie sprawę z tego jak sami możemy narazić własną firmę lub firmę, w której pracujemy, na zagrożenia cyfrowe. 

Ilustracja: rawpixel.com (Pexels)

Oczywiście nie dotyczy to tylko firm i jej pracowników. Nie zapominajmy, że dużo osób lubi wspomagać się karteczką z PINEM korzystając z karty płatniczej lub przy uruchamianiu smartfona. Nie będziemy już pisać o sytuacji, w której koło centralki od alarmu umieszcza się kod dezaktywujący. Konsekwencje są oczywiste.

Rozwiązanie? Menedżer haseł

Jeśli masz trudność w zapamiętywaniu haseł, użyj menadżera haseł. My polecamy sprawdzić program KeePass dostępny dla najpopularniejszych systemów operacyjnych. Jest darmowym, szyfrowanym schowkiem na wszystkie nasze loginy i hasła. Ważne jest, aby hasło główne, którym będziemy odblokowywać dostęp do KeePassa było łatwe do zapamiętania, ale na tyle skomplikowane, żeby nie dało się go złamać. Może jakiś cytat? Albo dłuższe zdanie o czymś, co jest w najbliższym otoczeniu?

Jeśli potrzebujesz pomocy z obsługą KeePassa lub polecasz inne programy do przechowywania haseł to zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy otwarci na Wasze propozycje.

  • Nie musisz wszystkiego zapamiętywać, używaj menedżera haseł.
  • Nie używaj automatycznego wypełniania formularzy przez menedżera haseł – istnieją techniki, które pozwalają na ich kradzież.
Słowa kluczowe: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.