To może kopia zapasowa?

Data publikacji: 07.16.2019

To, że korzystasz z sieci w zaciszu domowym, nie oznacza, że urządzenia, na których pracujesz i dane, które na nich przechowujesz są bezpieczne. Każdy użytkownik komputera, niezależnie od tego, czy przechowuje na nim prywatne albumy ze zdjęciami, czy strategię przejęcia władzy nad światem, powinien robić kopie zapasowe. A może tworzysz treści, które miały dla ciebie duże znaczenie? Musisz liczyć się z tym, że bez odpowiedniego zabezpieczenia możesz je stracić.

Po co kopia zapasowa?

Nie będziemy straszyć Cię atakiem włamywacza, nie zakładajmy najgorszego. Pamiętaj, że technologia wciąż nie jest niezawodna. To czynniki techniczne mogą sprawić, że utracisz swój autorski esej lub wywiad opracowywany przez miesiąc. Twarde dyski, zarówno talerzowe jak i SSD, mają ograniczoną żywotność. Awarii ulegają też elementy elektroniczne sterujące urządzeniami do przechowywania danych. Poza tym, nośniki mogą zostać skradzione, zalane lub zniszczone w wyniku pożaru.

Ile tych kopii?

Kopia zapasowa to inaczej kopia danych, która zapewni odtworzenie tychże danych w przypadku ich utraty. Awaria twardego dysku, atak ransomware’owy, złośliwe oprogramowanie – bez backupu szanse na odzyskanie Twoich treści są nikłe, żeby nie powiedzieć, że ich nie ma. Optymalnie będzie zachować:

  1. oryginał,
  2. kopię wirtualną (w chmurze),
  3. kopię na nośniku zewnętrznym.

Po co aż 3? Tak dla pewności, gdyby niespodziewanie dwa źródła dały plamę. Lubimy stwierdzenie „przezorny zawsze ubezpieczony“. Poza tym, czy nikomu nie zdażyło się usunąć (przez przypadek oczywiście) jakiegoś folderu?

Ilustracja: Caio Resende (Pexels)

Dane w chmurze?

Co do kopii w chmurze… Wiadomo, istnieje w sieci. Przydałoby się ją zabezpieczyć solidnym hasłem i nie podpaść Google’owi, żeby uniknąć takich sytuacji, jak pan Dennis Cooper (więcej: https://antyweb.pl/7-powodow-dla-ktorych-warto-robic-kopie-zapasowe/).

Jeśli chodzi o usługi przechowywania danych online, opcji mamy wiele. Tutaj znajdziecie różne alternatywy dla najpopularniejszego Google Drive czy iCloud: https://www.computerworld.pl/news/10-opcji-bezplatnego-przechowywania-danych-w-chmurze,401543.html.

Zrobienie kopii zapasowej lub robienie jej na bieżąco nie zabierze dużo czasu. Wiadomo, że bylibyśmy bardziej skłonni do jej wykonania, gdyby życie nas doświadczyło, ale po co? Lepiej, żeby Twoje dane były bezpieczne zanim ktoś niechcący usunie połowę zawartości Twojego dysku.

Ilustracja: Erkan Utu (Pexels)

Szyfrowanie danych w chmurze

Warto też zaszyfrować swoje archiwa. Istnieje wiele programów służących do szyfrowania plików i zasobów na Twoich urządzeniach. Przedstawimy Wam jeden z nich.

Cryptomator wykorzystuje algorytm AES i pozwala na ustalenie haseł dostępowych do utworzonych „sejfów” i szyfruje całą strukturę katalogów. Jest prosty w użyciu i darmowy (choć zachęcamy do nawet niewielkiej darowizny na rzecz tego projektu). Tutaj oficjalna strona programu: https://cryptomator.org.

Jego największą zaletą jest to, że idealnie nadaje się do szyfrowania danych przechowywanych w chmurze, ponieważ nie tworzy jednego dużego pliku, który po każdej zmianie musi być na nowo wysyłany na serwer. Zamiast tego szyfrowany jest każdy plik z osobna.

Jeśli znacie podobne aplikacje lub polecacie inne usługi przechowywania danych online, czekamy na Wasze wiadomości.

  • Pamiętaj, że kopię zapasową dobrze jest przechowywać na kilku różnych nośnikach!
  • Dane przechowywane w chmurze lepiej zaszyfrować – nie będzie miał do nich dostępu ani operator, ani niepowołana osoba.
  • Kopie wykonuj regularnie, np. pod koniec każdego miesiąca.
  • Nie zapomnij sprawdzić, czy backup wykonywany jest poprawnie i jesteś w stanie przywrócić dane – to bardzo częsty błąd nawet wśród administratorów sieci.
Słowa kluczowe: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.