Bezpieczna konfiguracja Firefox

Data publikacji: 08.30.2019

Wybór przeglądarki to sprawa indywidualna użytkownika. Każdy ma swoje przyzwyczajenia i upodobania. Jeden będzie czuł się komfortowo działając na Operze, inny z kolei będzie lubił pracę na Microsoft Edge. Jeśli zaś chodzi o bezpieczeństwo i możliwość konfiguracji – my polecamy Mozilla Firefox.

  • Wszystkie wymienione poniżej, jak i wiele innych czynności zabezpieczających Firefoxa pokazaliśmy krok po kroku w naszym filmiku w zakładce „Instrukcje”.

Model zagrożeń

Przede wszystkim Firefox daje dostęp do zaawansowanej konfiguracji. Trzeba jednak pamiętać, że zmieniając poszczególne parametry, pewne funkcje przeglądarki mogą zostać wyłączone, przez co nie będą działać np. usługi typu VOD. Tak więc jeśli mamy jakiś zaufany serwis, z którego często korzystamy, warto mieć do tego celu domyślnie skonfigurowaną przeglądarkę, np. Google Chrome. A do tzw. „surfowania” wykorzystywać odpowiednio przygotowaną Mozilla Firefox.

W tym artykule nie skupiamy się na anonimowości i prywatności, tylko na tym, aby przede wszystkim uniknąć zagrożeń związanych z instalacją złośliwego oprogramowania. Sugerujemy jednak wyłączenie niektórych funkcji jak np. telemetria, co daje minimum prywatności względem producenta przeglądarki.

„Do not track”

W podstawowych ustawieniach znajdziemy opcję włączenia ochrony przed śledzeniem oraz tzw. „Do not track”, czyli sygnał, który będzie wysyłany do odwiedzanych stron, że nie chcemy pozostawiać po sobie śladu. I choć ta opcja jest niestety zazwyczaj ignorowana przez właścicieli witryn, to warto z niej skorzystać, skoro po prostu mamy możliwość.

Dodatki, czyli add-ons

Firefox oferuje ich mnóstwo. Możemy je instalować i uruchamiać z poziomu przeglądarki. Ważne, żeby wybrać te najbardziej przydatne pod kątem bezpieczeństwa. Polecamy trzy:

  1. Privacy Badger – wykrywa i blokuje śledzenie.
  2. HTTPS Everywhere – wymusza szyfrowanie połączenia z witrynami (czyli HTTPS).
  3. uMatrix – pozwala modyfikować ustawienia ochrony, zarządzać zapytaniami przeglądarki, blokować skrypty i dodatki.
Ilustracja: Philipp Katzenberger (Unsplash)

Przydatne ustawienia

W ustawieniach bezpieczeństwa i prywatności znajdziemy dużo ustawień. Zaczynamy od tych podstawowych, czyli upewniamy się, że zapamiętywanie haseł w przeglądarce jest wyłączone (polecamy menedżer haseł). Dobrym pomysłem będzie także zablokowanie automatycznego uzupełniania formularzy. Na pewno będziemy chcieli zablokować tzw. third-party cookies, czyli ciasteczka podmiotów zewnętrznych z domen innych niż te, z których faktycznie korzysta użytkownik. Na szczęście Firefox daje możliwość ich blokady.

Kolejna przydatna funkcja – domyślne blokowanie wyskakujących okienek (tzw. pop-up). Poza tym, że zazwyczaj jest to bardzo irytujące, to może zostać wykorzystane do złych celów.

Pozostaje jeszcze zablokowanie dostępu przeglądarki do mikrofonu, kamery, lokalizacji i powiadomień. Warto to zrobić na wypadek przypadkowego kliknięcia.

WebRTC i fingerprinting

Oba te terminy związane są ze śledzeniem. WebRTC wykorzystywane jest w multimediach i jest bardzo przydatne, ale może ujawnić rzeczywiste IP użytkownika, korzystającego z VPN, a nawet posłużyć do skanowania i atakowania urządzeń w sieci lokalnej. Firefox oferuje blokadę WebRTC, ale trzeba pamiętać, że niektóre usługi związane ze streamingiem wideo mogą przestać działać (ale jeśli ufamy danej usłudze, możemy wtedy wykorzystać drugą, „mniej bezpieczną” przeglądarkę).

Możemy również uruchomić ochronę przed fingerprintingiem, czyli dosłownie przed zostawianiem „odcisku palca”. Jeśli nie skorzystamy z tej funkcji, właściciele odwiedzanych witryn będą posiadali informacje nie tylko o naszym adresie IP, ale także o używanym przez nas systemie, a nawet rozdzielczości ekranu, co może doprowadzić do identyfikacji każdego użytkownika pomimo wyłączenia ciasteczek.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu z bezpieczną konfiguracją Firefoxa, gdzie pokazujemy wszystkie poniższe kroki, jak i bardziej zaawansowanie ustawienia przeglądarki.

Konfiguracja z poziomu ustawień przeglądarki

Menu ⟶ Opcje ⟶ Ogólne ⟶ Zezwalamy na automatyczne aktualizacje

Menu ⟶ Opcje ⟶ Prywatność&Bezpieczeństwo ⟶ Ścisłe

Opcja „Do Not Track” ⟶ Zawsze

Uprawnienia ⟶ blokujemy kamerę, mikrofon, lokalizację, zapytania

Dane zbierane przez Firefox ⟶ blokujemy

Instalacja dodatków:

Menu ⟶ Dodatki ⟶ Privacy Badger ⟶ Dodaj do Firefox

Menu ⟶ Dodatki ⟶ HTTPS Everywhere ⟶ Dodaj do Firefox

Menu ⟶ Dodatki ⟶ uMatrix ⟶ Dodaj do Firefox

Zaawansowana konfiguracja

W polu URL wpisujemy about:config i tam zmieniamy poszczególne wartości. W filmie pokazujemy zmianę przykładowych wartości.

browser.formfill.enablefalse
dom.eevent.clipboardevents.enabledfalse
geo.enabledfalse
media.navigator.enabledfalse
media.peerconnection.enabledfalse
pdfjs.disabledtrue
privacy.resistFingerprintingtrue
toolkit.telemetry.enabledfalse
webgl.disabledtrue
Słowa kluczowe: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.