Metadane w Twoim dokumencie

Data publikacji: 08.8.2019

Mało osób wie, że w dokumentach tekstowych czy graficznych zawarte są ukryte dane (tzw. metadane). I choć przesyłasz jedynie raport, pracę zaliczeniową lub skan dokumentu, to poza treścią Twojego pliku można odczytać także lokalizację lub Twoje dane, jako dane użytkownika danego urządzenia. A wystarczy jedynie prawy przycisk myszy i kliknięcie „Właściwości”.

Tożsamość znana

Jeśli przesyłasz coś bezpiecznymi kanałami do osoby zaufanej, to problemu właściwie nie ma. Zaczyna się wtedy, kiedy komunikujesz się np. w sprawach służbowych, a Twoja korespondencja trafia w niepowołane ręce. Albo kiedy dokument publikowany jest na firmowych stronach. Oczywiście zdarzają się sytuacje absurdalne i niezwiązane z bezpieczeństwem danych, kiedy szef przy wykorzystaniu metadanych dowiaduje się, że w pracy wcale nie pracujesz lub gdy student wpadnie na tym, że praca zaliczeniowa wcale nie jest jego autorstwa. Ale istnieją też poważniejsze zagrożenia jak np. ustalenie Twojej tożsamości czy lokalizacji. W przypadku przedsiębiorstw różne dokumenty mogą być opatrzone nazwami urządzeń i stanowisk. A przy zmasowanym ataku na konkretną firmę może dać to całkiem dobry obraz struktury i organizacji.

Ilustracja: David Werbrouck (Unsplash)

Jak pozbyć się metadanych?

Najprościej – usunąć je. Najczęściej wystarczy wejść we właściwości pliku i tam pozbyć się ukrytych danych. Ale w wielu programach istnieją funkcje dedykowane usuwaniu metadanych. I tak np. w Wordzie znajdziemy opcję inspekcji dokumentu, która sama go przeskanuje i wyświetli wszystkie informacje znajdujące się w pliku poza treścią. Przy plikach graficznych również pozostaje wejście we „Właściwości”, następnie „Szczegóły”, żeby pozbyć się zbędnych danych.

Narzędzia do edycji metadanych

Jeśli interesują Cię metadane plików multimedialnych i chciałbyś popracować nad nimi lub modyfikować je, to warto przyjrzeć się programowi ExifTool. Pozwala on na przeglądanie i wpisywanie metadanych zawartych w dokumentach. Jeśli jednak będziesz początkującym użytkownikiem, zrób na wszelki wypadek kopie zapasowe plików, których zawartość chcesz modyfikować.

Możesz też skorzystać z oprogramowania, które metadane usunie za Ciebie. Mowa tu o narzędziu MAT, obsługującym wiele popularnych formatów. Zarówno ExifTool jak i MAT wymagają od użytkownika nieco więcej umiejętności technicznych.

Małymi kropeczkami do źródła

Małe kropeczki, czyli tzw. printer dots to żółte kropki dodawane na wydruku papierowym. Zakodowana w nich informacja mówi o numerze seryjnym urządzenia oraz o dacie i godzinie wydruku. I choć ciężko nazwać te kropki metadanymi, to mogą powiedzieć bardzo dużo o autorze danego wydruku i w razie potrzeby – trafić do źródła.

W razie jakichkolwiek pytań i sugestii zapraszamy do kontaktu.

  • Nie przesyłaj plików zawierających metadane.
  • Zawsze sprawdź jakie informacje osobiste przesyłasz wraz z plikami.

Źródła:

Słowa kluczowe: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.