Ransomware najpopularniejszą formą ataków

Data publikacji: 07.16.2019

Ransomware staje się coraz popularniejszą formą ataków, zwłaszcza na placówki służby zdrowia. Temat może wydawać się odległy, bo w Polsce nie doszło jeszcze do żadnego głośnego przestępstwa tego typu. Pamiętajmy jednak, że nie oznacza to całkowitego bezpieczeństwa. Wiele firm i instytucji publicznych pada jego ofiarami każdego dnia.

Co to jest ransomware?

Z czym właściwie wiąże się taki atak? Ransomware polega na instalacji złośliwego oprogramowania, które uniemożliwia odczyt danych przez ich zaszyfrowanie. Autor takiego ataku żąda od ofiary okupu w zamian za odzyskanie dostępu. W niektórych przypadkach możliwe jest odszyfrowanie danych bez ponoszenia kosztów, ale trzeba być przygotowanym na najgorsze, czyli: konieczność zapłaty lub pogodzenie się ze stratą.

Ilustracja: Pixabay (Pexels)

Ataki ransomware najczęściej mają miejsce w służbie zdrowia USA. I tak w Greenfield w stanie Indiana w zeszłym roku doszło do incydentu, w którym przestępca zażądał zapłaty w bitcoinach (była to równowartość 55 tysięcy dolarów) w zamian za ponowny dostęp do zasobów szpitala (więcej na ten temat: https://www.zdnet.com/article/us-hospital-pays-55000-to-ransomware-operators/ ).

Własne doświadczenie z ransomware? A może chciałbyś uzupełnić ten artykuł o inne przykłady? Zachęcamy do dyskusji!

Co zrobić, żeby uniknąć ransomware?

  • Aktualizuj na bieżąco swoje oprogramowanie i aplikacje.
  • Nie otwieraj linków i załączników z nieznanych źródeł, weryfikuj każdy adres URL.
  • Dbaj o regularność tworzenia kopii zapasowych.
  • Nigdy nie podawaj nikomu swoich loginów i haseł.
Słowa kluczowe: ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.