Antywirus wystarczy?

Data publikacji: 07.16.2019

Chyba każdy chociaż raz w życiu miał do czynienia z programem antywirusowym. Czy to na laptopie, czy na smartfonie. Jednak wciąż niewiele osób wie, że antywirus, sam w sobie, nie jest wystarczającym zabezpieczeniem naszych urządzeń i danych na nich przechowywanych.

Antywirusy nie są w 100% skuteczne

Ale od początku. Najprościej mówiąc, program antywirusowy ma za zadanie wykrywać i pozbywać się niepożądanych gości z naszych urządzeń. Dlaczego to nie zawsze wystarcza? Antywirus (aktualizowany na bieżąco) będzie chronił przed utrwalonymi i zdiagnozowanymi wirusami. Nie może zapewnić jednak 100% bezpieczeństwa w obliczu stale pojawiających się, nowych metod ataków.

Ilustracja: Markus Spiske (Unsplash)

Osobisty firewall

W co warto wyposażyć się poza programem antywirusowym? Dobrym pomysłem będzie instalacja osobistego firewalla (z ang. personal firewall). Jest to program, który ma za zadanie zabezpieczyć ruch sieciowy i monitorować go w taki sposób, aby uniemożliwić ataki i blokować przesyłanie złośliwego kodu lub Twoich danych (tzw. eksfiltracja). Niektóre programy antywirusowe mają taką opcję wbudowaną.

Nie zapominaj o aktualizacjach

Jednym z ważniejszych czynników są też ciągłe aktualizacje. Programy są stale poprawiane, pozbywa się z nich luk i poprawia błędy. To właśnie bieżące uaktualnienia oprogramowania zwiększają bezpieczeństwo, bo im nowsza wersja, tym większa odporność na niepożądane działania.

Ograniczone zaufanie

Warto też wspomnieć o zasadzie ograniczonego zaufania w Internecie. Zwłaszcza w odniesieniu do otwierania załączników zawartych w mailach i linków z nieznanych źródeł. Przemyśl każdy swój krok i zwróć uwagę jakie dane podajesz na różnych witrynach.

Osobisty firewall – polecane rozwiązania

macOS

Little Snitch – monitoruje aplikacje powstrzymując je lub pozwalając na połączenia sieciowe na określonych zasadach; chroni prywatność poprzez kontrolę i ograniczenie zewnętrznego ruchu sieciowego.

Windows

ZoneAlarm – zabezpiecza komputer przez zagrożeniami z sieci; posiada moduł antywirusowy (wykrywa i usuwa złośliwe oprogramowanie) i dwie zapory ogniowe (monitorują instalowane aplikacje, zatrzymują wszystkie infekcje i ataki z sieci).

GNU/Linux

OpenSnitch – śledzi zapytania wysyłane przez zainstalowane aplikacje; pozwala na ustalenie zasad, na których aplikacje mogą być instalowane i blokowane; projekt jest wciąż w fazie rozwoju i zawiera sporo błędów, ale warto go obserwować!

A może Wy polecacie konkretne programy? Napiszcie do nas ze swoimi propozycjami!

  • Pamiętaj, że program antywirusowy wykrywa tylko to co znane – nie wszystko.
  • Nawet najlepsze zabezpieczenia nie zabezpieczą przed lekkomyślnością. Nie otwieraj nieznanych załączników, nie instaluj programów z niezaufanych źródeł.
  • Jeśli wszystko inne zawiedzie, osobisty firewall może być ostatnią linią obrony.
Słowa kluczowe: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.